Koń porcelanowy Hutscheneuther G. Granget

1,000.00

Koń porcelanowy Hutscheneuther G. Granget

1,000.00

Kategoria: .

Koń porcelanowy Hutscheneuther Biała Porcelana wym.28x27x9  cm, sygnowany na podstawie G. Granget, kobaltem: w owalu kroczący w lewo lew  Hutschenreuther/ Germany/ Kunstabteilng. Niemcy, Selb (Bawaria), Fabryka Porcelany Lorenza Hutscheneuthera– Kunstabteilng (zał. 1857), 2 poł. XX w.

Zainteresowanych Proszę o kontakt w sprawie kosztów przesyłki

Gunther R. Granget ( 1932 – 2010 ) był niemieckim rzeźbiarzem, który był najbardziej znany z projektów porcelanowych figurek. Tworzył również rzeźby w drewnie. Granget studiował rzeźbę na Akademii Sztuk Pięknych w Karlsruhe. W 1967 roku w ramach wyjazdu finansowanego przez Lorenz Hutschenreuther AG wyjechał do USA i Kanady na kurs poświęcony studiowaniu ptaków, na którym wykładał m. in. ornitolog John A. Ruthven. W 1969 roku zaprezentowano pierwsze dziesięć projektów figurek ptaków. W latach 1984-1996 był odpowiedzialny za prawie wszystkie projekty Hutschenreuther. Granget pracował również dla innych firm, w tym Goebel , Anri i od 2000 Rosenthal. W 2002 roku Niemieckie Muzeum Porcelany pokazało retrospektywę jego prac.

Wytwórnia Hutschenreuther w Selb została założona w roku 1857 przez Lorenza Hutschenreuthera, syna Carolusa Magnusa Hutschenreutera – właściciela manufaktury porcelany w Hochenburgu. Obie firmy nigdy nie współpracowały ze sobą – a konkurowały aż do roku 1969, kiedy Selb przejął Hochenburg. Wytwórnia w Selb dzięki umiejętnej promocji i reklamie stała się jedną z pierwszych wytwórni niemieckich mogących konkurować z Wedgewoodem czy Havilandem. W 1917 roku Hutschenreuther zakupił dział sztuki wytwórni Paula Müllera z Selb i od tego roku firma zaczęła produkować figurki. Pierwsze projekty wykonał profesor Fritz Klee. W roku 1922 kierownictwo działu objął Carl Werner. W tym samy roku rozpoczęła się w współpraca z Karlem Tutterem. Trwała ona cztery dekady, podczas których Tutter projektował figury, których styl był rozpoznawany na całym świecie. Firma przejęła kilka ważnych wytwórni porcelany, m.in. Altrohlau (Czechy), Arzburg, Tirschenreuth. W roku 2000 wytwórnia Lorenza Hutschenreuthera została kupiona przez firmę Rosenthal. Figura zaprojektowana została przez jednego z najsłynniejszych modelerów porcelany Karla Tuttera (1883 Neudeck ob. Podzamek – 1969).

Opinie

Na razie nie ma opinii o produkcie.

Napisz pierwszą opinię o „Koń porcelanowy Hutscheneuther G. Granget”

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *